НОВА ЕПОХА СВЕТСКИХ ОДНОСА, ДЕМОКРАТИЈА И КОРУПЦИЈА

НОВА ЕПОХА СВЕТСКИХ ОДНОСА, ДЕМОКРАТИЈА И КОРУПЦИЈА

ПОДЕЛИТЕ

Владимир Путин и Си Ђинпинг су имали плодоносан сусрет, од великог значаја за цео свет, на дан отварања Зимске Олимпијаде, 4. фебруара 2022. у Пекингу. На том сусрету они су усвојили Заједничку изјаву Руске Федерације и Народне Републике Кине о уласку међународних односа у нову епоху и глобалном стабилном развоју.

         Си и Путин су истакли да су мир, развој и сарадња главни елементи савременог међународног система, а да је демократија универзална људска вредност, а не привилегија појединих држава. Притом, демократски принципи треба да се остварују не само у унутрашњем државном управљању, већ и на глобалном нивоу.

Русија и Кина, подвукли су они, као светске силе са богатим културним и историјским наслеђем, имају дубоке традиције демократије засноване на хиљадугодиншњем искуству развоја, широкој народној подршци и обезбеђивању потреба и интереса грађана.

Своју изјаву су понудили свету због растуће потребе светске заједнице за лидерством у интересу мирног и стабилног развоја, у време кад човечанство улази у нову епоху убрзаног развоја и крупних трансформација.

         Притом, нису пропустили да јасно кажу да «Неке снаге, које представљају мањину на светској сцени, настављају да заговарају једностране приступе решавању међународних проблема и прибегавају политици силе, практикују мешање у унутрашње ствари других држава, нарушавајући њихова легитимна права и интересе, провоцирајући противречности, несугласице и конфронтацију, ометају развој и напредак човечанства, што изазива неприхватање од стране међународне заједнице.»

         Обратили су се «свим државама са апелом да у интересу свеопштег благостања јачају дијалог и међусобно поверење, продубљују међусобно разумевање, подржавају универзалне вредности као што су мир, развој, једнакост, правда, демократија и слобода, поштују права народа да самостално бирају пут развоја својих земаља, као и суверенитет и интересе држава у области безбедности и развоја, да штите међународни систем заснован на централној улози УН, светски поредак заснован на међународном праву, тежећи истинском мултилатерализму са централном и координирајућом улогом УН и њиховог Савета безбедности, доприносећи демократизацији међународних односа, обезбеђујући постизање мира, стабилности и стабилног развоја на земљи.»

         У заједничкој изјави принципијелно су осуђена сва деструктивна понашања која долазе са Запада: мешање у унутрашње ствари, наметање политичких и идеолошких концепата, «обојене револуције», злоупотреба тероризма и борбе против њега, ширење и агресивност НАТО, стварање АУКУС, повлачење САД из више споразума о ограничавању и контроли наоружања, те њихово неспровођење споразума о биолошком и хемијском оружју. Русија и Кина, као носиоци новог типа односа и као предводници већине човечанства, ће се свему томе одлучно и координирано супротстављати.

         Своју конструктивну улогу у свету, стварајући «заједницу јединствене судбине човечанства», Кина и Русија ће спроводити глобално, а пре свега на простору Евроазије, чвршће повезујући Евроазијски економски савез и иницијативу «Појас и пут» у Велико евроазијско партнерство, али и јачајући механизме БРИКС, ШОС, СТО, Г20, АПЕК, РИК, АСЕАН и друге. Кина подржава руске предлоге о формирању дугорочних правно обавезујућих гаранција безбедности у Европи. Русија подржава кинеску „Иницијативу у области глобалног развоја“ у УН. Велика конкретна активност две велике силе биће усмерена на спречавање милитаризације космоса и безбедност у сфери информационо-комуникационих технологија.

«Русија и Кина, као светске силе и сталне чланице Савета безбедности УН, намеравају да се стриктно придржавају моралних принципа и одговорности, да одлучно подржавају међународни систем у којем УН имају централну координирајућу улогу и заједно стварају међународне односе новог типа.»  Све то, уз чврсту подршку неприкосновености резултата Другог светског рата.

Као носиоци темељних духовно-моралних вредности човечанства, стваралачке сарадње и хуманистичког оптимизма, Русија и Кина су створиле интегрални и инклузивни цивилизацијски систем у који су укључена сва највећа достигнућа човечанства. Надамо се да ће Запад искористити отворена врата и прикључити се, јер га инсистирање на сопственој изузетности и «праву» на владање светом, води директно у пропаст.

Најновији облик гротескног неправног ширења јурисдикције на друге земље је механизам који су САД створиле за кажњавање санкцијама криминалаца у другим земљама који «коруптивно» утичу на демократске процесе. А шта друго раде САД са својим системом НВО, «отвореног друштва» и «грантова», градећи своје агентурне мреже широм света? И то иде тако далеко да су за САД «демократске» само оне земље које дозвољавају утицај америчког новца на своје политичке процесе.

Путин и Си у својој заједничкој изјави истичу и да су руско-кинески међудржавни односи новог типа супериорнији у односу на војно-политичке савезе из доба хладног рата. Пријатељство између две државе нема граница, нема забрањених зона у сарадњи, јачање билатералне стратешке сарадње није усмерено против трећих земаља, није под утицајем променљивог међународног амбијента и промена ситуације у трећим земљама.

То исто се може рећи и за односе Србије са Русијом и Кином.

Стога, у време отварања Зимске олимпијаде у Пекингу, међу бројним истакнутим лидерима Евроазије, Африке и Латинске Америке, истакнуто место је имао председник Србије. Стварајући зону слободне трговине са Кином и јачајући војно-техничку сарадњу (што је већ раније постигнуто са Русијом, односно Евроазијским економским савезом), Србија и њена спољна политика иду у корак са најнапреднијим трендовима у међународним односима, уверени у бољу будућност, која је осигурана односима новог типа са Русијом и Кином, лидерима светске заједнице.

Владимир Кршљанин

https://www.politika.rs/scc/clanak/499661/Pogledi/Nova-epoha-svetskih-odnosa-demokratija-i-korupcija


ПОДЕЛИТЕ