„Славјаносербија“ на мајским манифестацијама у Донбасу – пуковник Ђурковић: „Један смо род...

„Славјаносербија“ на мајским манифестацијама у Донбасу – пуковник Ђурковић: „Један смо род и припадамо једни другима“

ПОДЕЛИТЕ

Први и други мај за Србију и Донбас имају посебан значај.
Јуче је парастосом у Цркви Светог Марка у Београду обележена годишњица страдања новомученика Западне Славоније, а данас су у Доњецку, Луганску, самој Одеси и другим градовима, одржани комеморативни скупови и парастоси поводом страдања новомученика Одесе.

Данашњи дан је обележила драматична изјава в.д. председника ЛНР Леонида Пасечника да кијевски режим уочи Дана победе настоји да диверзијама и терористичким нападима на територији слободних република припреми оружану агресију, али да снаге безбедности бранилаца и захваљујући дојавама украјински официра, засад томе успешно парирају.

Јуче је, уз присуство Леонида Пасечника и целог државног врха ЛНР на свечаној трибини, по сунчаном дану, у Луганску одржана досад највећа првомајска парада, са преко 30.000 учесника – радних колектива, студената, ученика, културних посленика, војске, полиције и козака, манифестујући у најсвечанијем духу, и политичко јединство и резултате у изградњи привредног, државног и друштвеног живота. Међу учесницима било је и преко 100 грађана неослобођених делова Луганске области, који су ризикујући живот прешли линију фронта да би учествовали у прослави Првог маја. Лугански медији су забележили и учешће представника са Крима, из Астрахана, Јужне Осетије и – Србије.

Параду су посматрали и гости из иностраних држава – Русије, Алжира, Египта, Јемена, Индије, Ирака, Камеруна, Сирије, Туниса, Кореје, Италије, Турске, Конга, Холандије, Финске, Туркменистана, Србије.

Данас лугански медији преносе утиске страних учесника и посматрача параде. Прослављени командант одбране Кошара, један од оснивача Удружења «Славјаносербија», пуковник Љубинко Ђурковић, који је претходних дана, учествујући на две научне конференције и у бројним контактима са домаћинима и локалним медијима, упозоравао на наша тешка искуства са западним агресорима и «миротворцима», такође је изнео своје утиске на крају боравка у Луганску.
Ђурковић је истакао да је остао дуже у Луганску да би учествовао у мајским манифестацијама.

«Наша посета је иначе била повезана са међународном научном конференцијом «Историјске везе Русије и Србије», чији је Удружење «Славјаносербија» било један од организатора. Тема се ослања на долазак српских хусарских пукова у донбаске степе 1753. године», – рекао је он.

«Овај да је за мене дан сећања и успомена, а утисци су били веома позитивни. Данас сам осетио силину руске душе, видео сам да су житељи републике задовољни и срећни – због слободе, која се свуда осећа. Осетио сам и национални понос, који људи испољавају часно, достојанствено и радосно. Било ми је заиста пријатно» – изнео је Ђурковић своје утиске.

Он је подвукао да, без обзира што немамо заједничку границу и што смо окружени земљама са спољном политиком која није пријатељска, вишевековни братски односи Срба и Руса, у које он убраја и житеље Донбаса, нимало нису ослабили. По речима Ђурковића, удружење «Славјаносербија» има велике планове за развој културних веза Луганске области и Србије.

«Та осећања братства се никада нису изгубила, увек смо сматрали да смо браћа. То су наши корени и то није само осећање братства – ми заиста јесмо један род и припадамо једни другима. Данас смо овде срели људе, који имају српска презимена, и они знају – дедови су им говорили – да су Срби» – истакао је гост републике.

Наша сарадња тек почиње и ми се надамо, а то је оно што не можемо понудити у овом часу, да ће се такви односи успоставити и на званичном нивоу. Ипак, народна дипломатија ради одлично, пратимо све што се овде догађа, бринемо се и солидарни смо са вама» – закључио је он.


ПОДЕЛИТЕ